Go to Top

چاقی و اضافه وزن به عنوان یکی از بزرگترین معضلات جوامع امروزی

چاقی و اضافه وزن به عنوان یکی از بزرگترین معضلات جوامع امروزی شناخته شده است. چاقی نتیجه یک واکنش پیچیده بین استعداد ژنتیکی، محیط زندگی و عوامل رفتاری در یک فرد است که نه تنها ظاهر انسان را نامتناسب جلوه می‌دهد بلکه ازعوامل خطرساز بسیاری از بیماری های مزمن از جمله بیماریهای قلبی-عروقی ، دیابت ، فشارخون ، سکته مغزی و آرتروز می باشد که درنهایت باعث کاهش کیفیت زندگی ، کاهش طول عمر و مرگ زود‌رس می‌شود.

طبق گفته رییس پژوهشکده غدد درون ریز و متابولیسم ایران، یک سوم جمعیت کشور معادل ۲۵ میلیون نفر مبتلا به اضافه وزن و چاقی می باشند که از این تعداد، ۸ میلیون نفر مبتلا به چاقی و ۱۷ میلیون نفر مبتلا به اضافه وزن هستند. طبق این آمار ۴۳ درصد را مردان و ۵۷ درصد را زنان تشکیل می‌دهند

unnamed

علل و عوامل

کم‌ تحرکی به دلیل تغییر در سبک زندگی و مصرف غذاهای چرب و غیر مفید از جمله فست فودها از علل ایجاد چاقی و اضافه وزن محسوب می شوند.

تفسیر نماد توده بدنی (BMI)
نرمال ۲۵-۱۸
اضافه وزن ۳۰-۲۵
چاقی درجه ۱ ۳۵-۳۰
چاقی درجه ۲ ۴۰-۳۵
چاقی مفرط بالاتر از ۴۰

پیشگیری و درمان

تغییر شیوه زندگی مناسب‌ترین راه در پیشگیری از بروز چاقی است و در صورت بروز مشکل چاقی بهترین درمان، کنترل اشتها و افزایش سوخت و ساز بدن است. به همین دلیل دستیابی به یک گزینه موثر، با منشاء طبیعی و بدون عوارض جانبی ضروری می باشد.

 مصرف مکمل غذایی فیت کنجاک پلاس در این مورد توصیه میگردد.