Go to Top

کاهش عوارض آرتروز با مصرف قرص گلوکزآمین مکس

اضافه وزن و چاقی، انجام ورزش‌های سنگین و غیراصولی، کوهنوردی بدون آمادگی قبلی، انجام کارهای سخت، زندگی ماشینی و کم تحرکی زمینه تخریب مفاصل و بروز آرتروز را فراهم می کند. آرتروز شایعترین بیماری مفصلی است که در آن غضروف مفصلی دچار آسیب و تخریب شده و باعث اختلال در حرکت و ایجاد درد می شود.

داروها و مکمل های متعددی در کنترل درد این بیماران بکار برده می شوند. از جمله پرکاربردترین و موثرترین آنها، مکمل های حاوی ترکیباتی همچون گلوکزآمین، کندروئیتین، هیالورونیک اسید و MSM است.

گلوکزآمین

ماده ایست که بصورت طبیعی در بدن وجود داشته و موجب تحریک تولید و ترمیم غضروف می شود. با در نظر گرفتن اینکه نقطه شروع آسیب در آرتروز غضروف مفصلی است، مصرف گلوکزآمین می تواند بسیار تاثیر مثبت داشته باشد.. به نظر میرسد مصرف این مواد سطح تولید اسید هیالورونیک در مفاصل را هم افزایش میدهد (اسید هیالورونیک در سلامت مایع سینوویال تاثیر دارد.)

کندروئیتین

ماده طبیعی دیگری است که در بدن وجود دارد و مانع می شود که آنزیم های بدن، مواد اصلی تشکیل دهنده غضروف را از بین ببرند.

گلوکز آمین و کندروئیتین به علت دارا بودن خاصیت ضد التهابی در کاهش درد نیز موثر هستند و از آنجایی که این دو ترکیب در منابع غذایی وجود ندارند مصرف آنها از طریق مکمل های غذایی توصیه می شود. مکمل هایی که حاوی این مواد هستند معمولا از منابع حیوانی تهیه می شوند. مطالعاتی که تا کنون صورت گرفته تا حدودی اثرات ضد درد این مواد را برای کاهش درد زانو و مفصل ران نشان داده است.

متیل سولفونیل متان (MSM)

یک ترکیب گوگرد دار در بدن است که در تشکیل مایع بین مفصلی و کلاژن نقش مهمی ایفا می کند. در بسیاری از مطالعات بالینی صورت گرفته خواص ضد درد و ضد التهابی این ترکیب جهت درمان آرتروز و سایر ناراحتی های مفصلی را نیز اثبات شده است.

هیالورونیک اسید

این ترکیب را با نام هیالورونان (Hyaluronan) نیز می‌شناسند. این ماده بخش مهمی از بافت همبند و قسمت عمده مایع مفصلی می باشد که وظیفه اصلی آن لغزنده کردن سطح غضروف مفصلی است. در افراد مبتلا به آرتروز یا سائیدگی مفاصل، خاصیت لزجی و لغزندگی این مایع کم شده و نمی تواند به درستی کار خود را انجام دهد.

در این رابطه مصرف قرص گلوکزآمین مکس فلکسان پیشنهاد می شود.