Go to Top

ویتامین C : محافظت از بدن در برابر سرب

تحقیقات جدید نشان می‌دهد که مصرف کافی ویتامین ‌ C بدن انسان را از مسمومیت ناشی از ترکیبات سرب محافظت می‌کند.

به نقل از روزنامه شهروند، مصرف مقادیر کافی ویتامین C بدن انسان را از مسمومیت ناشی از ترکیبات سرب محافظت می‌کند و سطح سرب موجود در خون را نیز کاهش می‌دهد. ویتامین C فواید زیادی دارد، زیرا یک آنتی‌اکسیدان است که از ابتلا به سرطان و تاثیرات زیان‌بار اشعه ماوراء‌بنفش خورشید پیشگیری می‌کند.
این ویتامین با بالا بردن ایمنی بدن، بیماری را بهبود می‌بخشد. ویتامین C همچنین باعث جلوگیری از آثار زیانبار نیکوتین بر نوزاد شده، به بهبود زخم‌ها کمک کرده، ایمنی را افزایش می‌دهد، رگ‌های خونی را باز می‌کند، از بیماری‌های قلبی پیشگیری و از زیبایی چشم محافظت می‌کند.

تحقیقات پزشکی همچنین نشان می‌دهد ویتامین C می‌تواند احتمال ابتلای مردان به بیماری نقرس را کاهش دهد.

به‌گفته محققان، ویتامین C همچنین عملکرد ریه کودکان مادران سیگاری را بهبود می‌بخشد.

ویتامین C در گروه ویتامین‌ها قرار دارد و به شکل قرص‌های ١٠٠و ٢٥٠ میلی‌‌گرمی و قرص‌جوشان هزارمیلی‌گرمی، پودر ٥٠٠میلی‌‌گرمی و آمپول ٥٠٠ میلی‌‌گرمی در داروخانه‌‌ها موجود است اما قرص‌جوشان ویتامین C به‌ویژه در فصول سرد ‌سال طرفدار بیشتری پیدا می‌کند.

ویتامین C، ویتامین محلول در آب و از اجزای ضروری برای ساخت و نگهداری کلاژن و بافت محیطی بین سلولی است. ویتامین سی هم در بافت‌های گیاهی و هم در بعضی محصولات حیوانی موجود است. غنی‌ترین منابع ویتامین C میوه‌ها و سبزی‌ها هستند، آب مرکبات نیز دارای میزان زیادی ویتامین C است.

مصرف این ویتامین سبب تقویت دستگاه ایمنی و افزایش سرعت بهبود زخم شده و از تشکیل نیتروزآمین‌ها و نیتروز اوره‌های سرطان‌‌زا جلوگیری می‌‌کند.

, , , , , , , ,